Dijital Pazarlamada 5D

Dijital Pazarlamada 5D

Dijital Pazarlamada 5D

Dijital pazarlama, elektronik bir cihaz veya internet kullanan tüm pazarlama yöntemlerini kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanarak, ulaştıkları kitleyi büyütmeyi amaçlar.

Her zaman hedef kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurma konusunda pazarlama stratejileri etkili olmuştur. Günümüzde de hedef kitleniz ile zaten en sık zaman geçirdikleri yerde buluşmanız gerektiği anlamına geliyor: yani internette.

Artan internet kullanımı ve değişen insan alışkanlıklarıyla birlikte her geçen gün gelişimini sürdüren dijital pazarlama, gelecekte pazarlama stratejilerinin tek odak noktası olmaya aday.

Dijital Pazarlamanın 5D’si

Dijital Cihazlar:​ İzleyiciler markaları genellikle akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, TV’ler ve oyun cihazları dahil olmak üzere bağlı cihazların bir kombinasyonu yoluyla ticari web siteleri ve mobil uygulamalarla etkileşime girdiklerinde yaşarlar.

Dijital Platformlar:​ Bu cihazlardaki etkileşimlerin çoğu, Facebook (ve Instagram), Google (ve YouTube), Twitter ve LinkedIn’in ana platformlarından veya hizmetlerinden bir tarayıcı veya uygulamalar aracılığıyla gerçekleşir.

Dijital Medya:​ Reklam, e-posta ve mesajlaşma, arama motorları ve sosyal ağlar dahil izleyicilere ulaşmak ve ilgisini çekmek için farklı ücretli, sahip olunan ve kazanılan iletişim kanalları.

Dijital Veri​ : İşletmelerin izleyici profilleri ve çoğu ülkede yasalarca korunması gereken işletmelerle etkileşimleri hakkında topladıkları içgörü.

Dijital Teknoloji: ​ işletmelerin web sitelerinden ve mobil uygulamalardan mağaza içi kiosklara ve e-posta kampanyalarına etkileşimli deneyimler oluşturmak için kullandıkları pazarlama teknolojisi veya martech yığını.

Tüm bu materyaller, tüm kapsamıyla ele alındığında hedef kitleye başarılı bir şekilde ulaşma yolunda önemli bir yol alınabilir.