fbpx
 

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı UI Nedir?

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı UI Nedir?

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı UI Nedir?

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı UI Nedir?; kullanıcı arayüz çeşitleri arasında (Grafiksel, işitsel, dokunsal vb.) iletişim ve etkileşim köprüsü görevi gören kullanıcı arayüzü’nün tasarlandığı tasarım disiplinidir.

Günümüzde arayüz dendiğinde sadece internetin görünen yüzleri için (İnternet siteleri, aplikasyon ve uygulama tasarımları, oyun platformları vb.) yapılan tasarım anlayışı sanılsada işin doğrusu bu değildir.

Kullandığımız hemen hemen her bir şey, internet uyumlu olsun veya olmasın, bilgisayar her zaman odaklı olan bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Masaüstü/dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, akıllı saatler, beyaz eşyalar, sürücü ekranları, navigasyonlar, gps’ler, her gün kullandığımız bankamatikler vb.en yaygın kullanıcı arayüz örneklerinden bazılarıdır.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı UI Nedir?

Arayüz denilince kastedilen sadece grafiksel kullanıcı arayüzü değildir. Geniş anlamıyla arayüzün tanımı şöyledir: Herhangi bir programlama bilgisine sahip olmayan kullanıcıların da bilgisayar veya programları ve komutları içeren makineleri kullanabilmeleri için geliştirilmiş görsel, dokunsal veya işitsel kumanda ekran/araçlarının tümüne Kullanıcı Arayüzü denir.

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı İçin

İzmir Web Tasarımı