Mac Cihazlarına E-Posta Kurulumu

Mac Cihazlarına E-Posta Kurulumu

Mail’i ayarlama

E-posta hesabınızı henüz ayarlamadıysanız Mail uygulamasını ilk kez açtığınızda hesabınızı ayarlamanız istenir.

Listeden e-posta sağlayıcınızı seçin ve Sürdür’ü tıklayın.

Adınızı, e-posta adresinizi ve e-posta parolanızı girin ve Yarat’ı tıklayın.

Gerekiyorsa Mail sizden ek ayarlar belirlemenizi isteyebilir. Hesabınızı oluşturma işlemini tamamladıktan sonra Mail > Hesap Ekle’yi seçerek başka hesaplar ekleyebilirsiniz.

Yeni ileti oluşturma

Yeni bir ileti oluşturmak için Command (⌘)-N tuşlarına basın, Mail araç çubuğunda Yeni İleti düğmesini tıklayın veya Dosya > Yeni İleti’yi seçin. Bir ileti penceresi açılır:

Kime alanına veya diğer adres alanlarına bir ad ya da adres yazmaya başladığınızda Mail, Kişiler uygulamasındaki bilgilerin yanı sıra, gönderdiğiniz ve aldığınız önceki iletileri de temel alarak alanın otomatik olarak doldurulmasına yardımcı olur. Gerekiyorsa alıcının tam e-posta adresini yazın. Birden çok alıcı girerken ayırıcı olarak virgül kullanın.

Sağlanan alana iletinizin konusunu yazın, sonra da bunun altındaki geniş alana iletinizin ana metnini yazın. İletinizin görünümünü değiştirmek için:

 • Biçim  düğmesini tıklayın ve yazı tipini veya metin hizalamasını değiştirmek için denetimleri kullanın.
 • Yerleşik ileti şablonlarından birini kullanmak için Şablonu Göster  düğmesini tıklayın.

İletinizi tamamladığınızda Gönder’i  tıklayın. Çevrimdışıysanız Mail, giden iletilerinizi siz internete bağlanana kadar Giden Kutusu adlı posta kutusunda tutar. İletinizi göndermeye hazır değilseniz ileti penceresini kapatmanız veya başka bir ileti seçmeniz yeterlidir. Mail, tamamlanmamış iletilerinizi Taslaklar adlı posta kutusunda tutar.

E-postalarınızı görüntüleme

Mail, yeni postaları almak üzere e-posta hesaplarınızı düzenli aralıklarla otomatik olarak kontrol eder. E-postaları elle kontrol etmek isterseniz Postayı Al  düğmesini tıklayın. Bir e-posta iletisini görüntülemek için iletiyi Mail penceresinin solundaki ileti listesinden seçin. Pencerenin sağ tarafında iletinin ana metni görüntülenir.

E-postayı yanıtlama

Bir iletiyi yanıtlamak için Yanıtla  veya Tümünü Yanıtla  düğmesini tıklayın. Yanıtınızı yazın ve Gönder’i  tıklayın. Gönderilmiş bir iletiyi başka kullanıcılara iletmek için Yönlendir’i  tıklayın.

OS X Yosemite veya sonraki sürümlerde, ilişik üzerine doğrudan çizim yapmak veya ilişiğe yazı eklemek için İşaretle özelliğini kullanabilirsiniz. Yanıtınıza bir ilişik eklemek için İliştir  düğmesini kullanın, sonra da imlecinizi iletinizdeki resmin veya PDF’in üzerine getirin. İlişiğin sağ üst köşesinde beliren menü simgesini  tıklayın ve görüntülenen menüden İşaretle’yi seçin. Mevcut işaretleme araçlarından bazıları şunlardır:

 • İlişikte serbest çizim yapmak için Çizim aracını kullanabilirsiniz.
 • Dikdörtgen, oval, çizgi ve ok gibi şekiller yapmak için Şekiller  aracını kullanabilirsiniz. Dilerseniz izleme dörtgeniniz üzerinde parmağınızı kullanarak da şekiller çizebilirsiniz. Resmin belirli bir parçasını büyütmek ve o kısma dikkat çekmek için Şekiller paletinin alt kısmındaki Büyütme/Küçültme aracını kullanabilirsiniz.
 • Örneğin, bir e-posta yazışmasında geri bildirim sağlamak amacıyla resimlere ve PDF dosyalarına doğrudan yazmak için Metin  aracını kullanabilirsiniz.
 • İzleme dörtgeni üzerinde parmağınızla imzanızı atarak veya Mac’inizin kamerasını kullanıp imzanızın bir fotoğrafını çekerek imzanızı eklemek için İmza  aracını kullanabilirsiniz.

Yazışmalar

Mail, diğer kullanıcılarla aranızdaki konu grubu iletilerini kolayca izleyebilmeniz için e-posta yanıtlarını yazışmalar halinde düzenler. Daha önceki e-postalarda zaten görmüş olduğunuz metinleri daraltır. Böylece bir konuyu daha kolay bir şekilde okuyabilirsiniz. Belirli bir iletinin tüm metnini görmek için Daha Fazlasını Gör’ü tıklayın.

İlişikler

Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak resim veya belge gibi bir ilişik ekleyebilirsiniz:

 • İlişiği e-posta iletinize sürükleyin.
 • İleti penceresindeki İliştir  düğmesini tıklayın.
 • Dosya > Dosya İliştir’i seçin.

İlişiği olan iletiler bir ataş simgesiyle görüntülenir:

Bir ilişik aldığınızda ilişiği açmak için çift tıklayın. Ayrıca, ilişikleri e-posta iletisi penceresinin dışına sürükleyebilir veya Dosya > İlişikleri Kaydet’i seçebilirsiniz.

OS X Yosemite ve iOS 9.2’den başlayarak, Mail ile artık e-posta sağlayıcınızın dosya boyutu sınırlamalarını düşünmeden videolar, sunular ve resim klasörleri gibi büyük dosyaları (ileti başına en fazla 5 GB) e-posta ile gönderebilirsiniz. Bu özellik Mail Drop olarak adlandırılır. Bu özellik, Mail uygulamasını kullandığınız ve aygıtınızda iCloud’a giriş yaptığınız sürece tüm e-posta servisleri ile çalışır. Mail Drop, büyük ilişikleri otomatik olarak iCloud’a yükler. Alıcılarınız Mail kullanıyorsa ilişiği iletinizin bir parçası olarak alırlar. Başka bir uygulama veya web tabanlı e-posta kullanıyorlarsa ilişiği indirmek için kullanabilecekleri bir bağlantı alırlar. Tüm yapmanız gereken Gönder’i tıklamaktır, işlemin geri kalanını Mail gerçekleştirir. İlişikler 30 gün boyunca tutulur ve iCloud saklama alanı hesaplamanıza dahil edilmez.

E-postalarınızı düzenleme

E-posta iletilerinizi düzenlemek için Posta Kutuları oluşturabilirsiniz. Posta Kutuları Finder’daki klasörler gibi çalışır.

Posta Kutusu oluşturmak için:

 1. Mail’de Posta Kutusu > Yeni Posta Kutusu’nu seçin
 2. Görüntülenen sayfada Posta Kutusu için konum seçin.
  • Yalnızca kendi Mac’inizde bulunacak bir Posta Kutusu oluşturmak için Mac’imde seçeneğini belirleyin.
  • E-postalarınızı kontrol ettiğiniz tüm aygıtlardan erişebileceğiniz bir Posta Kutusu oluşturmak için e-posta servisinizi (iCloud gibi) seçin.
 3. Posta kutusu için bir ad girin ve Tamam’ı tıklayın.

Tüm posta kutularınız kenar çubuğunda listelenir. Kenar çubuğu görünür durumda değilse Favoriler çubuğundan Posta Kutuları’nı tıklayın veya Görüntü > Posta Kutusu Listesini Göster’i seçin. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak iletileri posta kutularınıza taşıyabilirsiniz:

 • İletileri bir posta kutusuna sürükleyin.
 • Bir iletiyi görüntülerken menü çubuğundaki İletiler menüsünden “Şuraya taşı” veya “Şuraya kopyala” öğesini seçin.
 • İletiler listesinde bir iletiyi Control tuşuna basarak tıklayın ve görüntülenen kestirme menüsünden “Şuraya taşı” veya “Şuraya kopyala” öğesini seçin.
 • Belirlediğiniz koşulları temel alarak iletileri taşıyacak bir kural oluşturmak için Safari tercihlerindeki Kurallar özelliğini kullanın.

Gönderen, konu, ilişikler ve diğer ölçütlere göre arama yapmak için Mail penceresindeki Arama alanını kullanın. Aramanızı daraltmak için, menüden siz yazdıkça beliren bir seçenek belirleyin. Ayrıca, aradığınız iletiyle ilgili adları veya terimleri de girebilirsiniz. Mail’de yalnızca tek bir alanı aramak için Kişiler veya Konu gibi bir arama belirteci seçin. Belirli bir posta kutusunu aramak için kenar çubuğundaki veya Favoriler çubuğundaki Posta Kutuları’ndan bir posta kutusu seçin.