fbpx

Mobil Uygulamaların Günümüzdeki Yeri

Mobil Uygulamaların Günümüzdeki Yeri

MOBİL UYGULAMALAR

Mobil Uygulamaların Günümüzdeki Yeri

Her geçen gün daha küçük teknolojilere ayak uydurmaya çalışıyoruz.  Bundan 20 yıl önce devasa bilgisayarlar kullanılırken şimdiki cihazlar olabildiğince küçülüyor. Gün içerisinde bilgisayardan çok telefon ve tabletleri kullanıyoruz. Uzun süren otobüs ya da servis yolculuklarının %90’ı mobil cihazlar kullanarak geçiyor. Bu alanda yüksek talep doğrultusunda birçok mobil yazılım uzmanı bu alandaki ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayabilmek için uygulamalarını sürekli olarak güncelliyor.

Kısa süreler içerisinde size keyifli zaman geçirtecek oyunlardan sosyal medyaya ulaşabilmenizi sağlayacak uygulamalara kadar birçok uygulama kısa zaman aralıklarında güncelleniyor. Bulunduğumuz dönemdeki en aktif mobil uygulamaların ilk sıralarını strateji oyunları, simülasyon oyunları ve sosyal medya uygulamaları çekiyor. Çoğu kullanıcı ağırlık olarak sosyalleşebileceği ve gündemden haberdar olabileceği bunun yanında da arkadaşları ile bağlantı kurup beraber oyun oynayabileceği uygulamaları tercih ediyor.

Artan üretim ve kullanım sayısı ile günümüzde neredeyse herkes akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefon kullanım sayısına doğru orantılı olarak uygulama sayısı ve geliştirici sayısı da artış gösterdi.

Mobil Uygulamaların Günümüzdeki Yeri reklam verenlerinde sıklıkla kullandığı alanlardan birisi haline geldi. Hatta öyle ki eski uygulamalar genellikle uygulama içi satın alımlar sunarken günümüzde yerini tamamen ücretsiz ancak reklamlarla dolu uygulamalar haline getirdi.

Aslında mobil uygulamalar, insanlara ulaşmanın en kolay yolu. Çünkü bilgisayar ve Tv kullanımına göre Telefon kullanımı bir hayli yüksek ve telefonlar aracılığıyla hedef kitleye istenildiği an istenilen mecradan ulaşılabilmekte.

Marketlerdeki Durum

Mobil Uygulamaların Günümüzdeki Yeri Artan kullanım, uygulama ve geliştirici sayısı bazı olumsuzlukları da yanında getirdi. Play Store ele alındığında bir çok zararlı, gereksiz ya da benzer uygulamanın platformda mevcut olduğunu görüyoruz. Bu durum kullanıcıların güvenliğini ve Store kullanım kalitesini tehdit edecek boyutlara da ulaşmış durumda.

Tabi ki bu durumun da çok sayıda çözümü var. Örneğin; Play Store artık zararlı yazılımlara yüksek miktarda maddi cezalar uygulanacağını duyurdu. Ancak en doğru yöntem İOS tarafından uygulanıyor diyebiliriz. Nitelikli ve detaylı denetlemeler yapılması nedeniyle; App Store için uygulama geliştirmek ve bu uygulamaları yayınlamak için bir çok kritere uyulması zorunlu kılınıyor. Böylece App Store zararlı yazılım ve uygulamalara karşı kapılarını tamamen kapamış durumda.