Tasarımın SEO Üzerindeki Etkisi

Tasarımın SEO Üzerindeki Etkisi

Web tasarım ve SEO birbirlerinden ayrı çalışmalar olarak görünse de, birbirini tamamlayan kurallardan oluşmaktadır. Başarılı bir SEO çalışmasının temelini web tasarım yazılım çalışmaları oluşturmaktadır. SEO’nun temel amacı web sitenize daha fazla kullanıcı getirmektir, bunun da en kolay ve pratik yolu arama motorlarına web sitenizi kaydetmek ve SEO kurallarına uymaktır.

SEO kuralları uygulanmadan yapılan bir web tasarım arama motorları tarafından önemsenmez ve üst sıralara çıkamaz. Bu yüzden web tasarım yapılırken web tasarım şirketi aslında SEO çalışmalarına da aynı anda başlamaktadır.

seo

Arama motorlarının web sitenizi indexlemesi ve üst sıralara çıkarması için okunabilir ve anlaşılabilir olması gerekmektedir. Arama motoru botları web sitenizi taramaya geldiğinde kurallara uygun olduğunu anlaması için web sitenizin kaynağını okuması gerekir. Arama motorları web tasarımın kaynak kodlarındaki uyumu, SEO kurallarını, html etiketlerinin kullanımlarının doğru olup olmadığını anlayabilir ve oluşturduğunuz sayfanıza bir puan verir. Sonrasında ziyaretçilerinizin o sayfaya giriş sayısı, sayfada kalma süresi, backlink sayısı gibi istatistiklere bakarak sayfanızın üst sıralara çıkartabilir, bu yüzden içeriğiniz veya görselliniz ne kadar dikkat çekerse çeksin arama motoru kurallarına uymayan bir sayfası arama motoru için önemsizdir.

Arama motorları, web sitesi tasarımınızın mobil uyumlu olup olmadığını kontrol ederek, mobilden giriş yapan ziyaretçiler için web sitenizi diğer sitelere göre daha çok üst sıralara çıkartmaktadır. Günümüzde kullanıcıların %50 sinin telefon ve tablet cihazlardan girildiği unutulmamalıdır. Mobil cihazlarda Responsive Tasarım için yazdığımız haber yazımıza göz atabilirsiniz.

bkz: Responsive Tasarım Nedir?