fbpx

WhatsApp Meeennnn?

WhatsApp Meeennnn?

Whatsapp gündelik hayatta, elimiz ayağımız, başımız, omuzumuz, karaciğerimiz, böbreğimiz olduğunun farkındayızdır heralde. Uzun bir süre önce Facebook tarafından satın alındıktan sonra çok daha fazla özellik katılarak gizlilik seviyesini üst seviyelere çıkarttığının haberlerini vermişlerdi. Uçtan uca şifreleme ile yazışmalara gizlilik ilkesi adına önem verdiklerini ve bu yüzden tüm yazışmalarınızı, ve dosya transferlerinizi gizlilik ilkesi içinde şifrelediklerini aktarmışlardı.

Lakin bu aralar yeni sözleşme maddelerini yayınlayıp ve bu onaylamayı zorunlu tutmaları bizleri tedirgin ettiği kadar zor durumada düşürdü. Peki ortalığı kasıp kavuran bu haberler ne kadar doğruyu yansıtıyor?

Whatsapp gerçekten tüm bilgilerimizi satıyor mu?

Bize kalırsa bu aşamada uzun yıllardır bizlere iyi bir hizmet sunan bir uygulama olarak zaten tüm verilerimize erişimi sağlıyor içinde ki özel terimleri algılıyor bu yapıya göre reklam istatistiklerini kendi kanalları olan Facebook ve Instagram gibi platformlarda istatistik olarak paylaşıyor. Özellikle Sosyal Medya algoritması zaten bu yönde çalışıyordu.

Bu sözleşme olayını büyüten çoğu kanal zaten Whatsapp kullanılmasını engellemek ve kendi alyapılarını devreye sokmak isteyen dış minnaklar diye düşünüyoruz. Halbuki sözleşme niteliğinde uygulanan yapılar zaten öncesinde de vardı ve yine aynı şekilde resmileştirilip devam edecekti.

Whatsapp sözleşmesini kendi adımıza söylemek isteriz ki bizler onaylayıp kullanmaya devam edeceğiz. Daha iyisi olana kadar Whatsapp oldukça başarılı, hızlı ve basit seviyede bir uygulama. Annelerimiz, babalarımız hatta anneannelerimiz bile kolaylıkla kullandığı gibi daha verimli bir uygulama keşfetmedik bu zamana kadar.

Tabi gönül ister ki, yerli bir uygulama yapılsın ve kullanılsın ama emin olun ki yerli uygulamamızda bu verilerimizi alıp dış minnaklarla paylaşacaktır 🙂

Dememiz o ki, bunlar normal şeyler, hiç bir şey bizlerine etrafında dönmüyor, illaki her şirketin bizlerden bir çıkarı var. Mühim olan taşlamak yerine ya harekete geçmek yada var olanı düzeyli olarak araştırıp sonuçlarını bilmek buna göre davranmak olacaktır.

Bu zamana kadar nelerimiz göz ardı edildi, nelerimiz satılmadı ki, tek sorunumuz kişisel bilgilerimiz mi kaldı sanki 🙂