fbpx
 

Word of Mouth Nedir ?

Word of Mouth Nedir ?

Merhaba , bugünkü yazımızda sizlere Word of Mouth Nedir ? bundan bahsettik. 🙂

Word of Mouth Nedir? (WOMM), ağızdan ağza pazarlama anlamına geliyor. Bir ürün, hizmet ya da olayın birbirine anlatılması sonucu yayılması ve geniş kitlelere ulaşması word of mouth nedir yani ağızdan ağza pazarlama yöntemidir. Dijital platformlarda ve sosyal medyada çok sık kullanılan WOMM, aslında oldukça geleneksel bir pazarlama yöntemidir. Ancak çok işe yarar olması, kısa sürede geniş kitlelere ulaşma başarısı elde etmesi sebebiyle günümüzde en modern haliyle varlığını sürdürmeye devam ediyor. Örneğin sosyal medyadaki reklam ve pazarlama çalışmaları word of mouth çalışmasıdır. Youtube ve Instagram üzerinden paylaşılan ürün kalitesi, ürünün memnuniyeti mevcut markanın ve ürünün başka kişilerce de alınıp denenmesini sağlıyor. İnsanlar klasik pazarlama yöntemlerini inandırıcı bulmuyor, bizatihi birinden duyduğu, tecrübe ettiğini gördüğü kişilerin aktarımıyla satın alma kararı veriyor. Sadece ürün değil hizmetler, servisler de aynen bu şekilde yayılıyor. Pazarlama uzmanları, sözlü iletişimin gücüne vurgu yapıyor ve sözcüklerin kısa sürede yayılmasına değiniyor. Kötü tecrübe de memnuniyet de aynı hızla yayılabiliyor. Bu yüzden word of mouth nedir çalışmalarında ürün ve hizmetin hatta markanın doğru yansıtılması önemlidir.

Word of Mouth yani Türkçe’siyle Ağızdan Ağıza , kitlelerin sunduğunuz hizmetleri başkalarıyla olumlu bir şekilde paylaşmasına denir. Bu sayede ücretsiz bir şekilde reklamınızı yapmış olursunuz ve insanlar markanızı merak edip denemek ister.

Sosyal medyanın hayatımızın büyük bir çoğunluğunu oluşturmasına rağmen , insanların başkalarından duydukları ve yaptıkları, denedikleri şeyler de oldukça fazla. Örnek vermek gerekirse: arkadaş ortamında mutlaka ” abi şu mekan çok güzel ” gibi konuşmalar duymuşsunuzdur. Toplumda bir çok şeyin bu şekilde insanlar arasında aktarıldığını düşünecek olursak Word of Mouth hayatımızın çok büyük bir kısmında kullandığımız bir pazarlama stratejisidir.

Tabii ki her iyi şeyin kötüsü de vardır. Word of Mouth ile büyümek üzereyken tam tersine küçülebilirsiniz de. Çünkü insanlar bir şeyi övmekten çok kötülemeyi sever. Ama merak etmeyin işinizi ne kadar iyi yaparsanız o kadar çok sevilirsiniz ve takdir edilirsiniz. 🙂