Google Plus Servisi Neden Kapatıldı?

Google Plus Servisi Neden Kapatıldı?

Google Plus Servisi Neden Kapatıldı?

Google, geçtiğimiz günlerde bizlere Google+ ve Inbox by Gmail servislerini kapatacağını duyurmuştu. Kapanış günü geldi ve Google bu hizmetlerdeki hesapları silmeye başladı.

Google+, düşük kullanım oranları, düşük karlılık oranları ve web sitesinin Google için bir güvenlik açığına dönüşmesi sebebiyle kapatılıyor. Daha önce de bir çok kez hacking saldırısına uğrayan Google+ , bir çok kullanıcının kişisel bilgilerinin çalınmasına ve kötüye kullanılmasına da sebep olmuştu.

Google, söz konusu platformun mevcut durumu ve yüksek sayıda kullanıcıya ulaşma sayısındaki başarısızlığını da kabul etti. Google çalışanı Ben Smith, Kasım ayında yaptığı konuşma sırasında “Mühendislik ekiplerimiz yıllarca Google+‘ı inşa etmek için büyük çaba gösterdi. Buna rağmen geniş bir tüketici gelişimi yaşayamadık. Uygulama sadece sınırlı sayıda kişi tarafından kullanıldı.” dedi.

Google tarafından, “Google+ kullanıcılarının oturumda kalma süresinin beş saniyeden az olduğu” açıklanmıştı.

Facebook, Twitter gibi sosyal platformlarla yarışını sonlandıran Google+, geliştirdiği yeni teknolojiler ile Playstation ve Xbox gibi devlerin arasındaki yerini almayı hedefliyor.

Google Plus Verilerinizi Nasıl İndirebilirsiniz?

Google+, 2 Nisan 2019’da kapanmış olsa da hesapların silinmesinin birkaç ay süreceğini söyleyen Google, bu zaman zarfında eski verilerinizi yedekleyip indirmenize de imkan sunuyor.

Peki verilerimizi nasıl kurtarabiliriz? Öncelikle Verilerinizi Dışa Aktarma sayfasına gidin. Bu sayfada yedekleme işlemine dahil edeceğiniz hizmetlerinizi seçin. Yedeklenmesini istediğiniz hizmetleri seçtikten sonra Sonraki Adım diyerek 2. Adıma geçin. Teslim yönteminizi yani indirme bağlantısının size nasıl gönderileceğini seçin. Daha sonra indireceğiniz dosyanın türünü (.zip,.tgz) ve dosyanın maksimum boyutunu seçin. Tüm bu adımları oluşturduktan sonra Arşiv Oluştur diyerek yedekleme işlemini tamamlayın. Yedekleme işleminiz tamamlandığında, Google sizin belirttiğiniz teslim yöntemine dosyalarınızı gönderecektir. Geriye yapmanız gereken tek şey, dosyalarınızı güvenle yedeklemiş olmanın mutluluğunu yaşamak. 😊